خانه کمپینگ کمپينگ در کویر

کمپينگ در کویر

اگر ميخواهيد در صحرايي اقامت کنيد حتماً يک شب آزمايشي در آن آنجا بمانيد.

نقشه و برنامه سفر

نقشه اي دقيق از مسير حرکت و محل اسکان تهيه کنيد و يک نسخه از آن را نزديک دوست بگذاريد و او را از زمان بازگشت مطلع سازيد. چنانچه به موقع بازنگرديد گمشدن شما را به مسئولين اطلاع خواهند داد. درحين سفر راه و مسير حرکت را رها نکنيد. چون در اين صورت تمام عوارض و صخره ها را شبيه هم خواهيد ديد و بنابراين گم خواهيد شد. درصورت داشتن هرگونه مشکلي در مسير حرکت و يا درصورت تغيير نقشه حرکت، رابط خود را مطلع سازيد.

غذا و آب

از آنجايي که يافتن غذا در صحرا مشکل است به اندازه کافي مواد غذايي همراه داشته باشيد و حداقل براي 2 يا 3 روز به ازاي هر نفر روزي 4 ليتر آب ببريد و با صرفه جويي از آن استفاده کنيد. براي حفظ طعم طبيعي آب از محفظه هاي بخصوصي استفاده کنيد و قمقمه هاي مخصوص نگهداري آب در هواي گرم به همراه داشته باشيد. اين قمقمه ها با کتان احاطه شده اند وقتي قمقمه را خيس ميکنيد رطوبت به تدريج تبخير ميشود و آب درون محفظه خنک نگه داشته ميشود.

 

لباس و لوازم سفر

لباسهاي مناسب پوشيده و براي شبهاي سرد آماده باشيد.لوازم از قبيل کلاه، دستمال، عينک آفتابي و کرم ضد آفتاب (حداقل با SPF) همراه داشته باشيد. براي ثابت نگه داشتن چادرها از کيسه هاي زيپ دار پر از شن استفاده کنيد و آنها را درون چادر جاي دهيد که آن را محکم نگه دارد. در مواقع وزش توان شن، چادر را جمع کنيد و به اتومبيل خود برگرديد.

 

تجهيزات اتومبيل

به اندازه کافي بنزين اضافي با خود ببريد و اطمينان حاصل کنيد که درون گالنها زنگ زده نباشد چون لايه هاي آهن زنگ زده سيستم سوخت رساني اتومبيل شما را مسدود خواهد کرد. آب مقطر اضافي براي باتري اتومبيل، شيلنگ رادياتور، تسمه پروانه و بيلچه با دسته اي حداقل به اندازه يک متر به همراه داشته باشيد.براي مواقعي که درنتيجه خروج از جاده با شن زياد مواجه ميشويد شاسي هاي بلند، لاستيکهاي پهن و ترجيحاً ماشين دو ديفرانسيل با خود داشته باشيد.

پياده روي

پياده روي بر روي شن بسيار دشوار است چون شما به سمت عقب متمايل ميشويد. انرژي مورد نياز براي يک کيلومتر پياده روي روي شن معادل انرژي لازم براي 3 کيلومتر حرکت روي زمين عادي است. چکمه و جورابهاي ضخيم بپوشيد چون به دليل داغ بودن شنها ممکن است دچار سوختگي شويد.

 

منابع غذايي

يافتن غذا در صحرا بسيار مشکل است. از آنجا که غذا در درجه دوم اهميت نسبت به آب قرار دارد ميتوان آن را جيره بندي کرد. چنانچه مشکل پيش آمد، جيره بندي غذايي را از طريق نخوردن غذا به مدت 24 ساعت فوراً آغاز کنيد. اين به شما کمک خواهد کرد چرخه غذايي جديد را درپيش بگيريد.

 

منابع طبيعي غذا

حيوانات در صحرا نايابند و مشکل ميتوان آنها را يافت. آنها معمولاً شب رو هستند و در مکانهاي خنک، چاله ها، در سايه و حتي در لباس شما يافت ميشوند. جوندگان، موشهاي صحرايي، خرگوشها و مارمولکهاي يافت شده در اطراف يک چاله آب ممکن است تنها غذاي شما در يک وعده باشد. بزهاي کوهي يا گوزنها بدون تفنگ به سخت به چنگ مي آيند. موجودات ديگر نيز ميتوان يافت از قبيل مارها، حشرات، حلزونها و پرندگان.پرندگان چون هوبره (از پرندگان پادراز و سنگين آسيا، اروپا و آفريقا است.)، پليکان و باقرقره در صحرا پيدا ميشوند. شما ميتوانيد از راه دميدن پشت دست خود و توليد صداي ساز مانند توجه آنها را جلب کنيد.حشرات نيز در قسمتهاي خنک زير سنگها يافت ميشوند. در موقع جابجا کردن سنگها مراقب مارها و عقربها باشيد. گياهان به طور معمول در نزديکي آبها به چشم ميخورند. هرچند که اين گياهان ممکن است پرآب و اشتهاآور به نظر نرسند اما داراي بخشهاي خوراکي و نرم نيز هستند. اين بخشها ممکن است ميوه، دانه، جوانه هاي تازه گياه و يا حتي پوسته آن باشند. اين دانه ها و ميوه ها ميتوانند لوبيايي باشند که روي بوته ها رشد کرده اند و يا ميوه هاي خاردار و گلابي شکل کاکتوسها باشند. تقريباً تمام گياهان قابل خوردن هستند.

پخت و پز و آتش

برگهاي نخل و ديگر روييدني هاي نزديک آنها ميتوانند در نقش مواد سوختي عمل کنند، در صحرا شما ميتوانيد هر ماده سوختي که مي يابيد را به کار ببريد و نيز ميتوانيد يک اجاق خورشيدي بسازيد.هرچه بيشتر عرق کنيد نمک بيشتري را از دست ميدهيد.نمک بسيار زياد باعث تشنگي و احساس ضعف ميشود و ميتواند خطرناک باشد.نمک اضافي بايد به نسبت آب دردسترس، مصرف شود. قرصهاي نمک بايد قبل از استفاده حل شوند.آب بايد قبل از اضافه کردن نمک به آن مورد امتحان قرار گيرد چون ممکن است به اندازه نياز شما محتوي نمک باشد.

 

 

پربیننده ترین عناوین

تالارهای گفتگو