باتوم کوهنوردی

باتوم  در کوهنوردی کاربرد زیادی دارد و باعث کاهش فشار وارده به زانو ها می شود. باتوم کوه نوردی یا همان عصای کوهنوردی شبیه چوب اسکی می باشد

 

با این تفاوت که مخصوص صعود ساخته شده است. برای نمونه یک باتوم کوه نوردی دارای سرهای متفاوتی برای حرکت در برف ، یخ و خاک دارد. امروزه بیشتر از باتوم های تلسکوپی استفاده می شود و این باتوم ها به دلیل این که می توانند متناسب با شیب صعود و قد کوه نورد تغییر طول داشته باشند از محبوبیت بیشتری نسبت به عصا های ثابت و یا چوب دست های قدیمی دارند.جنس باتوم معمولا از آلومینیوم می باشد که برای افزایش مقاومت آن آلیژهای ترکیبی نیز مورد استفاده قرار می گیرند که برای نمونه می توان ترکیب آن را با تیتانیوم نام برد.در ضمن باتوم ها دارای دسته های مختلفی نیز می باشند .

 

که دو نمونه رایج آن دسته کلنگی و دسته خلبانی است که دسته خلبانی به علت خوش دستی و راحتی حمل محبوبیت بیشتری دارد.هر چند که از دسته کلنگی می توان در صقوط ها همچون کلنگ استفاده نمود.در هنگام خرید باتوم باید به یک نکته طلایی دقت کرد و آن این است که باتوم تلسکوپی شما روزی دچار مشکل می شود و نیاز به پیچها و سر تلسکوپی های یدکی خواهید داشت پس یک باتوم ایرانی انتخاب کنید که به راحتی به این اجزا دسترسی داشته باشید. درست است که باتوم های خارجی دارای کیفتی بهتر می باشند و شاید دار مزایایی نیز باشند اما روزی به وسیله از آنها نیاز پیدا خواهید کرد. برای نمونه یک باتوم چینی را که دارای شک گیر و بدنه تمام استیل است می توان با قیمتی بسیار مناسب به دست آورد ولی هنگامی که شک گیر آن دچار مشکل شود از قطعات کمکی خبری نیست و خودتا باید دست به کار شوید.

 

 

پربیننده ترین عناوین

تالارهای گفتگو