خانه تجهیزات تجهیزات کوهنوردی توصيه هايي براي نگهداري از كيسه خواب

توصيه هايي براي نگهداري از كيسه خواب

به هنگام خريد کيسه خواب به نوع فعاليت، دما و رطوبت، اندازه و حجم کيسه خواب و وزن کيسه خواب توجه کنيد و از افراد با تجربه تر کمک بگيريد.

 

براي داشتن يک خواب راحت به اين موارد نيز توجه کنيد: - يک زيرانداز خوب علاوه بر اينکه بر روي آن احساس راحتي داريد از سرماي زمين نيز شما را مصون مي‌دارد. - يک چادر خوب شما را در مقابل هواي بد محافظت مي‌کند. خوابيدن در شرايط باد و يا رطوبت به شدت از کارايي و گرماي کيسه خواب شما  مي‌کاهد. - خودتان را به لباس‌هاي اضافي مجهز کنيد. اين لباس‌ها را در شرايط بسيار سرد و يا در طول شب بپوشيد. در شرايط سرماي زير صفر در صورت نياز از کلاه  طوفان و اگر داريد کيسه بيواک، نيز استفاده کنيد.- با بدني عرق كرده و خيس داخل كيسه خواب نخوابيد و هنگام خواب منافذ آن را كاملاً نبنديد تا رطوبت در آن جمع نشود.- درست و کامل بخوريد در غير اين‌ صورت بدن گرماي کمتري توليد مي‌کند و بدن در مقابل سرما حساس مي‌شود. آب بنوشيد زيرا که کمبود آب بدن نيز موجب کاهش گرماي توليدي در بدن مي‌شود. از نوشيدني‌هاي الکلي به شدت پرهيز کنيد. اين نوشيدني‌ها به شما يک احساس گرماي موقت مي‌دهند؛ اما مدتي بعد شما احساس سرماي بيشتري نسبت به قبل خواهيد کرد. - تجهيزات خود را خشک نگه داريد به خصوص کيسه خوابتان اگر پر باشد با خيس شدن بسيار ناکارآمد مي‌شود.

 

براي اين منظور مي‌توانيد از روکش‌هاي مخصوص ضد رطوبت استفاده کنيد.- به Comfort توجه کنيد تا ببينيد دماي راحت آن  براي برنامه‌اي که مي‌خواهيد برويد مناسب است يا خير. در ضمن اين  اعداد ذکر شده کيسه خواب‌ها براي خوابيدن با لباس لايه اول هست و با پوشيدن لباس بيشتر مي‌توان  به دماي بيشتري رسيد به خصوص استفاده از کلاه ضد طوفان و کت پر در سرما و زمستان -  پايين کيسه خواب در قسمت پا تنگ‎تر است و در قسمت شانه عريض‎تر و در قسمت کلاه و سر  باريکتر مي شود . فضاي کمتر بين بدن شما و کيسه خواب باعث گرماي بهتري مي‎شود.در جدول هر کيسه خواب نشان دهنده فضاي کاملا مفید داخل کيسه خواب است و اندازه طول بیرونی کیسه خواب 15 تا 20 سانتی متر بیشتر از اندازه آورده شده در جدول مي باشد.- چپ دستها معمولاً کيسه خوابي انتخاب ‎کنند که زيپ آن در سمت راست قرار گرفته باشد و برعکس. (بعضي از کيسه خوابها هم زيپ دو طرفه دارند يا زيپ آنها در وسط قرار گرفته است.- در مورد طول كيسه خواب حتما از طول بدن شما بلند‌تر باشد. کيسه خواب شما تنها براي خوابيدن نيست بلکه براي حفاظت وخشک کردن لباس‌هاي خيس شما نيز است و در صورت نياز مي‌توانيد كفش و يا ظرف آب  و حتي باتريها را شب  داخل نايلوني و در ته آن بگذاريد كه تا صبح يخ نزند.

- براي شستشوي کيسه خواب آن‌ را بايد با دست يا در دماي 30 درجه سانتيگراد با ماشين بشوييد و بدون استفاده از خشک کن ماشين، کيسه خواب را در فضاي باز قرار دهيد تا خشک شود.- در خانه و زماني كه از كيسه خواب استفاده نمي‌كنيد آن را به صورت باز از چوب لباسي آويزان كنيد تا  در معرض هوا قرار گيرد و پرهاي آن پف كند و اصطلاحاً نشكند . چون شكستن پَر و خوابيدن آنها بر روي هم از دماي كيسه خواب مي‌كاهد و هم از عمر مفید كيسه خواب کاسته می شود .- در برنامه در اولين فرصت کيسه خواب‌تان را در فضاي باز خشک کنيد، به عنوان مثال در طول روز بر روي چادرتان پهن کنيد. در صورت امکان هر از گاهي هواي تازه وارد چادرتان کنيد تا هواي داخل چادر دم کرده و مرطوب نشود.-نکته آخر هم اينکه با توجه به برنامه خود كيسه خواب را تهيه كنيد . يعني حداقل بايد دو كيسه خواب داشته باشيد يکي براي فصل گرم که اصطلاحا به آن 3 فصل مي‌گويند و عموما براي بهار و تابستان و اوايل پاييز و دماهاي بالاي صفر مناسب است و داراي حجم و وزن و قيمت کمتري است و دومين کيسه خواب براي اواخر پاييز و زمستان تا اواسط بهار و دماهاي زير صفر که هم گرم‌تر، سنگين‌تر و البته گران‌ترند، استفاده مي‌شود .

 

 

پربیننده ترین عناوین

تالارهای گفتگو