خانه تجهیزات شکار نکات لازم در انتخاب لباس شکار

نکات لازم در انتخاب لباس شکار

شاید انتخاب لباس و پوشش مناسب یكی از ساده‌ترین چالش‌هایی باشد كه شكارچیان آن را خیلی جدی نگیرند.

 

ولی واقعیت این است كه برای شكارچیان سخت‌گیر و موفق كیفیت و كارآیی لباس‌ها اهمیت زیادی خواهد داشت. اگر قرار بر این است كه در كومه‌ای به انتظار غاز و اردك بنشینید و هوا سرد و یخبندان باشد، باید لباس‌های خاصی از جنس ضدآب یا پوششی مناسب انتخاب كنید، برعكس اگر اول فصل و هوا گرم باشد و دنبال شكار كبك، قرقاول و... باشید پوشش خیلی سنگین و گرم نه تنها كمكی نمی‌كند، بلكه شما را به دردسر خواهد انداخت. شكار بزرگ هم نیازمندی‌های خاص خودش را خواهد داشت. در هر حال نوع شكار، زمان ومكان و فصلی كه به شكار می‌روید و میزان فعالیت مهم‌‌ترین عوامل انتخاب لباس‌هایتان خواهند بود.اكثر حیوانات قادر به تشخیص رنگ نارنجی نیستند بنابراین  پوششی دارای بخش های نارنجی رنگ نه تنها خدشه‌ای به اصل استتار وارد نمی‌كند

 

بلكه موقعیت مكانی افراد را در شكارگاه برای دیگران به وضوح مشخص می‌كنداین در حالی است که طبق قوانین خیلی از كشورها شكارچیان باید از پوشش نارنجی رنگی روی لباس‌ها و كلاه شان استفاده كنند كه خطرات ناشی از شلیك‌های ناخواسته را به حداقل برساند. چون اكثر حیوانات قادر به تشخیص رنگ نارنجی نیستند بنابراین چنین پوششی نه تنها خدشه‌ای به اصل استتار وارد نمی‌كند بلكه موقعیت مكانی افراد را در شكارگاه برای دیگران به وضوح مشخص می‌كند.لباس‌هایی كه انتخاب می‌كنید، در مرحله اول باید راحت بوده و موجب آزردگی نشود. طوری كه بتوانید بیشترین مقدار فعالیت را بدون مزاحمت انجام داده و در عین حال عوامل طبیعی نتواند گزندی به شما برساند. لباس خوب باید در تابستان شما را خنك نگه داشته و از تعریق بیش از حد بدن تان جلوگیری كند و در زمستان، جلوی سرمای گزنده را بگیرد.

 

چقدر بپوشیم؟

این موضوع به دو چیز بستگی دارد؛ اینكه كجا به شكار می‌روید و چه نوع فعالیتی انجام خواهید داد. علاوه برآن باید ببینید که طبیعت مزاجی تان سرد است یا گرم؟ اما در حالت کلی تصمیم‌گیری بر اساس فصل ساده‌تر است.در زمستان پوشیدن شلوار و كاپشن عایق‌بندی شده با لایه‌ای گرم و ضد‌آب و استفاده از كلاه‌هایی با پوشش بلندتر كه روی گوش‌ها و گردن را بپوشاند، تصمیم‌ عاقلانه ای است. به علاوه اگر فعالیت بدنیتان زیاد بوده و مجبور به تعقیب شكار گریزپا هستید یا گرفتار بارندگی شدید و گذر از یك رودخانه باشید، استفاده از لباس‌هایی با پوشش Gore- Tex مانع از نفوذ آب به داخل شده و از تعرق بیش از حد بدن نیز جلوگیری می‌كند.در تابستان هم لباس‌های كم حجم و سبك می‌تواند در انجام بهتر فعالیت‌های بدنی وجلوگیری از تعرق بدن مؤثر واقع شود.

استفاده از شلوارهای بلند و پیراهن پشمی سبك در مناطق كوهستانی و خنك نیز گزینه مناسبی در تابستان خواهد بود.اگرمنطقه موردنظر پر از خار و خاشاك و گون‌های تیز باشد، شلوارهای مخصوص جین با لایه تقویت‌كننده‌ای از جنس مواد مصنوعی مثل نایلون بهترین انتخاب خواهد بود. اكثر این شلوارها از الیاف بسیار مرغوب بوده و دارای پوشش مناسبی برای مواجهه با سنگ و اشیاء برنده هستند و درعین حال یك شلوار معمولی است! در ساخت خیلی از پیراهن‌ها نیز كه برای شكار تهیه طراحی شد‌ه‌اند، از همین ایده بهره گرفته شده، یعنی از زیر ساعد تا روی مچ دست‌ها با یك لایه اضافی تقویت می‌شود تا در حالت درازكش و خزیدن، دست‌ها آسیبی نبیند. در قسمت شانه‌ها نیز، لایه‌ای به عنوان ضربه‌گیر دوخته می‌شود تا لگد ناشی از شلیك گلوله توسط این قسمت خنثی شود.اخیرا تكنولوژی، لباس‌هایی بسیار جالبی را دراختیار شكارچیان گذاشته كه با پوشیدن آنها دغدغه رم كردن شكارهای تروفه را نداشته باشند!

 

 

 

 

 

پربیننده ترین عناوین

تالارهای گفتگو