خانه تجهیزات شکار انتخاب الگوی استتار

انتخاب الگوی استتار

انتخاب الگوی استتار درمورد لباس‌ها یك اصل مهم است كه با توجه به نوع اقلیم و شكارگاه و فصل موردنظر انجام می‌گیرد.

 

استفاده از لباس‌های استتار در شكارهای بزرگ و خصوصا با كمان از اصول اولیه به حساب می‌آید. اخیرا تكنولوژی، لباس‌هایی بسیار جالبی را دراختیار شكارچیان گذاشته كه با پوشیدن آنها دغدغه رم كردن شكارهای تروفه را نداشته باشند! یكی از معروفترین آنها لباس‌های (Scent- Lok) است كه لایه‌ای از كربن اكتیو در آنها به كار گرفته شده و با گرفتن بوی بدن شكارچی، كمك خیلی بزرگی در نزدیك شدن به شكار تروفه می‌كند! البته اگر بخواهیم مانع از انتشار بوی بدن به اطراف شویم باید لباس‌ها، دست‌كش، كفش و كاور صورت‌مان حتما از جنس Scent- lok انتخاب شود.

 

مراقبت و استفاده مجدد از این لباس‌ها نیز چندان آسان نیست و باید دقت شود كه هنگام استفاده در شكارگاه، بوهای غریبه و شهری جذب لباس نشده باشند به یاد داشته باشید كه وقتی مشخصه‌های ممتازی چون لایه گورتكس یا ضد بو یا عایق‌بندی محافظتی به مجموع لباس‌ها افزوده می‌شود، قیمت آنها نیز به طور سرسام‌آوری بالاتر خواهد رفت، لذا اگر به هر كدام از این اجزا نیازی ندارید، لازم نیست كه برای خرید آنها پول بیشتری بپردازید! یكی از جالب‌ترین اصولی كه امروزه در طراحی و دوخت لباس‌های شكار رعایت می‌شود، استفاده از مشخصه‌های ضروری و مفیدی است كه می‌تواند در موقعیت‌های مختلف به كار آید، مثل جیب‌های بزرگ و تو در تو با فضای كافی برای قرار دادن فشنگ، چاقو، تقلید صدا، دوربین و... یا وجود لایه‌های اضافی و تقویتی در روی زانوها، نشیمن‌گاه، ساعد و شانه‌ها. علاوه براین‌ها لیافت و مواد مصنوعی سبب شده‌اند تنفس‌پذیری لباس و ضدآب یا باد بودن آنها نیز به طور چشمگیری بالاتر برود.

یكی دیگر از نكات ظریفی كه امروزه در طراحی لباس‌های خاص برای شكار بزرگ و خصوصا با كمان رعایت می‌شود، حفظ خاصیت نرمی و بی‌سر وصدا بودن لباس‌ها جهت جلوگیری از تولید صدا هنگام حركت شكارچی است. شكارچی دقیقی كه به دنبال تروفه‌ای باارزش است می‌داند كه باید پاورچین و بی‌سروصدا گام بردارد و شاید هرگونه صدای خش‌خش كوله و لباس، اسباب رم شدن و از دست رفتن شكار را فراهم كند. امروزه با ساخت الیاف مصنوعی جدید، لباس‌های جالبی را به بازار آمده كه این مشكل را حل كرده است. جابه‌‌جایی و تحرك در این لباس‌ها تولید سروصدا نخواهد كرد و شكارچی شانس بیشتری برای نزدیك شدن به تروفه مورد علاقه‌اش خواهد داشت

 

 

 

 

 

 

پربیننده ترین عناوین

تالارهای گفتگو